Telepraca w Kodeksie pracy

Internet jest miejscem szybko rozwijającym się. Coraz więcej osób ma dostęp do internetu, przy tym publikowanie własnych poglądów, opinii czy wiadomości w żaden sposób nie jest nadzorowane. Stanowi dzięki temu potężną bazę informacji, ale i przez brak jakiejkolwiek kontroli dezinformacji. Dzieje się tak na przykład w przypadku artykułów na temat telepracy. Wiele artykułów wprowadza w błąd, dlatego chcę tutaj wyjaśnić co to jest telepraca.

Telepraca uregulowana jest w Kodeksie pracy. Jest zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, a co za tym idzie stosuje się do niej przepisy Kp. Różnica pomiędzy pracą a telepracą polega przede wszystkim na miejscu świadczenia pracy (świadczenie pracy poza miejscem zatrudnienia), a dodatkowo stosuje się do niej przepisy, wynikające z różnic w formie zatrudnienia.
Prosto mówiąc telepraca jest zwykłą pracą, tyle że sama praca wykonywana jest stale, poza zakładem pracy, a wyniki pracy przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Pracownika obowiązuje codzienne stawianie się w miejscu pracy, 8-godzinny czas pracy, czy prawo do urlopu na normalnych zasadach. Koniecznie trzeba podkreślić, bo jest to z reguły pomijane, że i w telepracy obowiązuje ograniczenie co do zatrudniania osób młodocianych (nieletnich).

Piszę o tym nie bez powodu. Nagminnie bowiem używa się pojęcia telepraca w niewłaściwym znaczeniu, a to np poprzez:
– rzekoma wolność i niezależność czasowa;
– rzekomy brak konieczności posiadania odpowiednich kwalifikacji;
– zarabianie na stronie WWW.

Jasno trzeba podkreślić, że przy zatrudnieniu na zasadzie telepracy podlegamy pracodawcy na zasadach określonych w prawie pracy. Co więcej, pracodawca ma prawo do przeprowadzenia kontroli w miejscu wykonywania pracy, najczęściej w domu.

Więcej o telepracy znajdziesz w Kodeksie pracy. Link: Stosunek pracy w Rozdziale IIb Zatrudnianie pracowników w formie telepracy (Art. 675 – 6717). Zobacz zapisy o telepracy w Kodeksie pracy.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. […] rozpoczynając działalność w internecie nie można liczyć na stałe zarobki. Wyjątkiem jest telepraca, ale jak wiesz ona także jest niczym innym jak tradycyjną pracą, tyle że wykonywaną w domu. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: